MENU  

 
Peniaze :::
História peňazí :::
Funkcia peňazí :::
Dnešné peniaze :::
Rast peňazí :::

 

 
 
   HISTÓRIA PEŇAZÍ  
 
 

BankaÚplne prvou formou peňazí boli samozrejme už spomínané rôzne predmety a tovar. Výmenný obchod bol  azda prvým obchodom, ktorý existoval o ktorom sa nám zachovali dôkazy. Výmenný obchod funguje ako som spomenul aj dnes.  V zaostalých miestach, kde nepoznajú civilizáciu v okolitom svete, ale aj u trestancov, ktorí nedisponujú peniazmi a tak využívajú ako prostriedok výmeny drogy, peniaze, alkohol, ale aj informácie. Výmenný obchod je aj u detí a mládeže, tí totiž taktiež nie veľmi často môžu kupovať a predávať a využívajú preto iný majetok.

V starej Mezopotámii, či Babylone to boli vrecia obilia. Pre nás v dnešnej dobe asi nemysliteľné, nemyslíte? V strednej Európe sa používalo plátno, v niektorých oblastiach exotiky perly. Po čase sa však  v mnohých civilizáciách začal objavovať názor na vysokú hodnotu zlata a striebra. Tieto z počiatku len v malých beztvarých kúskoch tvorili výmenné platidlo. Vo veľmi malom množstve teda mali vysokú hodnotu. Pre lepší tvar, rozpoznateľnosť a možnosť v kúsku kovu uchovať aj informácie o platidle sa neskôr prešlo k jeho podobe – minci. Ražba a vrazené informácie potvrdzovali ozajstnú hodnotu mince.

Používanie peňazí  vo väčšom množstve bolo ale neefektívne pokiaľ šlo čisto o kovové mince. Preto sa začali používať ako platidlo bankovky. Tie prvé pochádzali z Číny, kde šlo o papier, takmer v podobe certifikátu, ktorý vyjadroval určitú hodnotu. Prvé klasické bankovky odkazovali na hodnotu zlata a taktiež ním boli kryté. Takéto bankovky boli vyplácané  v zlate v konkrétnej banke. Všade fungoval jednostupňový bankový systém.

Ako peniaze už neslúžil kov ale bankovky, ktoré tlačila centrálna banka štátu.  Neboli len poukážkou na zlato,  len nejakým papierom, ktorý odkazoval na uložené zlato, nahradzujúci tento kov. Začali  fungovať nekryté peniaze.  Zákon vymedzuje takúto bankovklu ako platidlo a zakazuje prítomnosť iného platidla.

 

 

© 2009 - n-games.eu,  rosy all right reserved L222 2009